Haberler

Araç Alım Satımı Sonrasında Trafik Sigortası Geçerlilik Süresi

araç alım satımı sonrasında trafik sigortasının geçerliliği

Araç Değer Kaybı başvuru formunu doldurarak araç değer kaybı işlemlerinizi tarafımız aracılığıyla hızlı bir şekilde masraf olmadan sağlayabilirsiniz.

araç alım satımı sonrasında trafik sigortasının geçerliliğiAraç Değer Kaybı Danışmanı olarak bu yazımızda araç alım satımı sonrasında trafik sigortasının geçerlilik durumu üzerinde duracağız. Yapılması zorunlu sigortalardan olan “Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası”, bilinen diğer adıyla (Zorunlu Trafik Sigortası) ülkemizde motorlu taşıt sahibi herkesin yaptırmak zorunda olduğu, yaptırmaması durumunda cezai işlemler uygulanan bir sigortadır. Zorunlu Mali Sorumluluk Trafik Sigortası, kazanın gerçekleşmesinden sonra meydana gelen zararın paylaştırılması açısından birçok fayda sağlamıştır. Meydana gelen kazadan dolayı oluşan hasarın oluşturduğu sonuçlar bir kişi yerine sigortalanmış birden fazla kişi tarafından paylaşılması, yaşanan kazanın maddi ve bedeni zararları güvence altına almak amacıyla yapılan sigortadır. Trafik sigortaları 2019 yılında maddi hasarlarda 39.000 TL, yaralama ve ölümle sonuçlanan kazalarda ise 390.000TL’ye kadar teminat sağlamaktadır.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında (Trafik Sigortası) Tarife Uygulama Esasları, Madde 11 – (Başlığı ile birlikte değişik: RG-19/6/2013-28682) (1) “Sigorta sözleşmesi, sözleşmeye taraf olan araç işletenini takip eder. İşletenin değiştiği her durumda mevcut sözleşme değişim tarihi itibarıyla kendiliğinden sona erer ve ilgiliye gün esasına göre prim iadesi yapılır. Ancak, mevcut sözleşme işletenin değiştiği tarihten itibaren on beşgün süresince herhangi bir işleme gerek kalmaksızın ve prim ödenmeksizin yeni işleten için de geçerlidir.” denilmektedir. Araç sahibi değişse bile trafik sigortaları 15 günlük bir koruma sağlamaktadır. Böylece aracın yeni sahipleri araç sigortasının güvencesini elde etmek için zaman kazanmaktadır. 15 günlük süre ikinci el araç sahipleri için yeni bir trafik sigortası poliçesi yaptırabilmesi için verilmektedir. Alıcılar için avantajlı olan bu durum satıcılar için dezavantaj oluşturmakta, 15 günlük bu süre içerisinde alıcının herhangi bir kaza yapması durumunda, sorumluluk eski sigorta kapsamında satıcıda olduğu varsayılır ve alıcıya  ilave maddi yükümlülük oluşturmamaktadır. Bu durumlarda sorumluluk satıcının 15 günlük sigortasından karşılanmakta olduğu için, satıcının yeni araç alımında farklı prim artışı oluşabilmektedir.

Araç Sahibi Değişiminde 15 Gün Olan Trafik Sigortası süresi 1 Eylül itibariyle sona eriyor!

Satıcının mağdur olmaması ve  farklı sorunlar yaşamaması için ikinci el araçlar için devam eden 15 günlük sigorta süresi  13 Temmuz 2019  tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin 11 inci maddesinin ikinci fıkrası 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlükten kaldırılmıştır. Bu düzenleme ile birlikte araç alım satımı sonrasında alıcıya verilen 15 günlük süre ortadan kaldırılmıştır. Yapılan bu değişiklik ile ikinci el araç alacak olan vatandaşlar, Eylül ayından itibaren araç alımından sonra trafik sigortası poliçesi satın almak zorunda olacaklar.

İkinci el araç sahipleri trafik sigortası poliçesi satın almaması durumunda, ağır kusur sayıldığından araç sahiplerinin trafik denetiminde trafikten men edilme cezası ile cezalandırılabilmektedirler. Trafik sigorta poliçesi süresi gecikmesinde her 30 gün için sigorta prim tutarına %5 oranında gecikme faizi uygulanmaktadır. Araç alımı sonrasında daha noterden dışarı çıkmadan sigortacınızı arayarak derhal bir trafik sigortası poliçesi kesmesini sağlamakta büyük yarar vardır. Olası bir kaza anında Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak tüm maddi ve manevi zararlarınızın tazmini için yanınızdayız.

Yazar Hakkında

Değer Kaybı Danışmanı

Değer Kaybı Danışmanı, 10 yılı aşkın bir süredir araç değer kaybı konusunda uzmanlaşmış bir danışmanıdır. Kaza sonrası aracınızın ikinci el piyasa değerinde meydana gelen düşüşü telafi etmek için size yardımcı olabilir.

Değer Kaybı Danışmanı, sigortacılık alanındaki geniş deneyimine ve araç değer kaybı konusundaki uzmanlığına dayanarak, sizin için en iyi tazminat miktarını almanızı sağlayacaktır.

Bir Yorum Yap

Konuşmaya başla...
1
Merhaba, Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak sizlere yardımcı olmaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?