Makaleler

Araç Değer Kaybı: Kusurlu Araç, Kusur Oranı, Kusursuzluk

arac-deger-kaybi-trafik-kazasi-kusur-orani

Araç Değer Kaybı başvuru formunu doldurarak araç değer kaybı işlemlerinizi tarafımız aracılığıyla hızlı bir şekilde masraf olmadan sağlayabilirsiniz.

Trafik kazalarında, zarar verenin verdiği zararı karşılaması, haksız fiil nedeniyle verilen zararın tazmini anlamına gelmektedir. Haksız fiile ilişkin hükümler ise Borçlar Kanunu’nda düzenlenmiştir.

Yasal Dayanak

arac-deger-kaybi-trafik-kazasi-kusur-orani6098 sayılı Borçlar Kanunu’nun 49. Maddesi gereği; “Kusurlu ve hukuka aykırı bir fiille başkasına zarar veren, bu zararı gidermekle yükümlüdür.” hükmünü içermektedir.

Kanunun 50. Maddesinde; “Zarar gören, zararını ve zarar verenin kusurunu ispat yükü altındadır. Uğranılan zararın miktarı tam olarak ispat edilemiyorsa hâkim, olayların olağan akışını ve zarar görenin aldığı önlemleri göz önünde tutarak, zararın miktarını hakkaniyete uygun olarak belirler.” Aynı şekilde Kanunun 51. Maddesi; “Hâkim, tazminatın kapsamını ve ödenme biçimini, durumun gereğini ve özellikle kusurun ağırlığını göz önüne alarak belirler.” 52. maddede ise; “Zarar gören, zararı doğuran fiile razı olmuş veya zararın doğmasında ya da artmasında etkili olmuş yahut tazminat yükümlüsünün durumunu ağırlaştırmış ise hâkim, tazminatı indirebilir veya tamamen kaldırabilir.”

Sayılan kanun maddelerinden de anlaşılacağı üzere, haksız fiil nedeniyle meydana gelen zararın tazmininde kusur oranının esas alınması gerekmektedir.

Değer kaybı talepleri gerçek zarar kapsamında olup ödeme yükümlüsü tarafından sorumluluktan kurtuluş sebepleri ileri sürülebilir.

Kusur da bu sorumluluktan kurtuluş sebeplerinden biridir. Değer kaybına sebep olan sürücü, olayda tam kusursuz olduğunu ispat ederek sorumluluktan kurtulabileceği gibi kusuru nispetinde bedelden indirim de talep edebilir.

Emsal Karar

Yargıtay 17. Hukuk Dairesi 2015/18030E., 2016/5795K. Ve 11.05.2016 tarihi emsal kararı şu şekildedir:

“Somut olayda, her iki taraf kaza esnasında kendisine yeşil ışık yandığını ve diğer tarafın kırmızı ışıkta geçtiğini iddia etmiştir. Dosya kapsamında bulunan Adli tıp Kurumu Trafik İhtisas dairesinden alınan 09.03.2010 tarihli bilirkişi raporunda alternatifli olarak kırmızı ışıktan geçme durumuna göre kusur oranı tayin edilmiştir. Bu haliyle meydana gelen kazada hangi araç sürücüsünün kırmızı ışıkta geçtiği belirlenmiş değildir.

Bu durumda, Dairemizin yerleşik içtihatları uyarınca tarafların kazanın meydana gelmesinde %50 oranında kusurlu olduğu kabul edilerek zararın yarı yarıya paylaştırılması gerekmektedir. Mahkemece, davalı sürücünün kazanın meydana gelmesinde %50 oranında kusurlu olduğu kabul edilerek sonucuna göre karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması doğru görülmemiştir.”

Yargıtay’ın emsal kararında sorumlunun kusuru nispetinde indirim yapılması gerektiği ifade edilmiştir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 81. Maddesine işlerlik kazandırmak amacıyla tarafların kaza esnasında kendi aralarında tanzim ettikleri tutanak esas alınmakta ve Tramer kaza tespit tutanağı uygulamasında taraflara kusur dağılımı yapılmaktadır. Ancak belirtmek gerekir ki bu kusur dağılımı sigorta şirketleri arasında sadece üç çeşit olarak %0, %50 ve %100 oranları üzerinden yapılmaktadır.

Gerek Sigorta Tahkim Komisyonu gerekse de adli yargı sürecinde tarafların kusura ilişkin itirazları olduğu takdirde dosya kusur incelemesi bakımından bilirkişiye tevdii olmaktadır. Zira bilindiği üzere trafik sigortası poliçelerinde kusur oranına göre tazminat hesaplanmaktadır.

Sonuç

Sonuç olarak; gerçekleştirmiş olduğunuz kazada %100 kusurlu değilseniz aracınızı değer kaybı tahsili için Araç Değer Kaybı Danışmanı’na başvuruda bulunabilirsiniz.

 

 

Yazar Hakkında

Değer Kaybı Danışmanı

Değer Kaybı Danışmanı, 10 yılı aşkın bir süredir araç değer kaybı konusunda uzmanlaşmış bir danışmanıdır. Kaza sonrası aracınızın ikinci el piyasa değerinde meydana gelen düşüşü telafi etmek için size yardımcı olabilir.

Değer Kaybı Danışmanı, sigortacılık alanındaki geniş deneyimine ve araç değer kaybı konusundaki uzmanlığına dayanarak, sizin için en iyi tazminat miktarını almanızı sağlayacaktır.

5 Yorum

 • Geçtiğimiz ay bir kazaya karıştık aracımı kaskodan hemen yaptırmıştım sonrasında kasko şirketi karşı tarafın sigorta şirketine rücu etmiş. Ancak şöyle bir durum var: Kazada tramer beni de %50 kusurlu bulmuş bu durumda araç değer kaybı alınabilir mi?

  • Merhaba Bilal Bey,

   Kazanız için geçmiş olsun. Kaza tespit tutanağına göre; kazaya karışan araçların sigorta şirketleri aralarında anlaşarak %50 %50 şeklinde kusur tespitinde bulunduğunu aktarıyorsunuz. Aracınızın 165.000 km geçmemiş olması, model olarak yeni olması ve daha önce aynı yerden bir kazası bulunmadığı takdirde araç değer kaybı hesaplaması yapılabilecektir. Ancak buradaki önemli husus araç değer kaybı hesaplaması sonucunda ortaya çıkan rakamın kusurunuz oranında indirime tabi tutulacağıdır. Sizin durumunuzda hesaplanan araç değer kaybının yarısı tarafınıza ödenecektir.

   Saygılarımızla,
   Araç Değer Kaybı Danışmanı

 • merhaba;
  duran arabımıza arkadan çarpılmış, karşı taraf %100 kusurlu bulunmuş, 7,792tl kaskodan hasarı onarılmıştır. Değer kaybı olarak 2,746TL ödenecektir diye sigortadan msj geldi. Tutar ne kadar doğru? Tutara itiraz edebilir miyim?
  Aracımın modeli 2018 model fiorino, 13.000km de.

  • Merhaba Ferhat Bey,

   Gerçekleşen kaza, araçta yapılan onarım hakkında bir bilgimiz olmadığı için bu konuda size detaylı olarak destek vermemiz mümkün değildir. 2015 yılında yayınlanan Trafik Sigortası Genel Şartları ekinde yer alan değer kaybı hesaplama denklemi sonucunda her aracın hasarına, kilometresine, modeline, hasar geçmişine göre değer kaybı farklılık göstermektedir. Detaylı destek için 0543 65 65 905 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.

   Saygılarımla

Bir Yorum Yap

Konuşmaya başla...
1
Merhaba, Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak sizlere yardımcı olmaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?