Sigorta Şirketleri

Araç Değer Kaybı Tazminatınızı Zurich Sigorta’dan Nasıl Alabilirsiniz?

Araç Değer Kaybı Tazminatınızı Zurich Sigorta’dan Nasıl Alabilirsiniz?

Araç Değer Kaybı başvuru formunu doldurarak araç değer kaybı işlemlerinizi tarafımız aracılığıyla hızlı bir şekilde masraf olmadan sağlayabilirsiniz.

Bir trafik kazası meydana geldiğinde, kazaya dahil olan araçlarda hasarlar oluşur. Bu hasarların onarımı gerçekleştikten sonra araçların piyasa bedeli yani rayiç bedel düşer. Bir aracın kaza öncesinde ve kaza sonrasında sahip olduğu fiyat farkına ise araç değer kaybı denir. Araç değer kaybı sigorta şirketleri tarafından karşılanır. Araç değer kaybı Zurich Sigorta A.Ş. tarafından karşılanan teminatlardan birisidir.

Araç değer kaybına sebebiyet veren kaza meydana geldiğinden itibaren 2 yıl içinde değer kaybı tahsilatı için gerekli işlemle başlatılmalıdır. Araç değer kaybı tazminatı kazada kusurlu olan aracın trafik sigortası tarafından karşılanmaktadır. Yani kusurlu aracın trafik sigorta poliçesi hangi sigorta şirketine ait ise, ödemeyi yapmakla yükümlü olan şirkette odur. Örneğin; kazaya karışan ve kusurlu olan aracın trafik sigortası Zurich Sigorta A.Ş. ise araç değer kaybı şirket Zurich Sigorta tarafından karşılanır.

Araç değer kaybı tazminatını karşılayan Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortası, halk arasındaki adıyla Trafik Sigortası; araç sahiplerinin olası bir kaza durumunda üçüncü kişilerin uğramış oldukları zararın teminat limitleri dahilinde karşılanması amacıyla yaptırılan bir sigortadır. Kusurlu araç malikinin de Zurich Sigorta A.Ş.’ye veya başka bir sigorta şirketine aracını sigortalattığı varsayılmaktadır.

Meydana gelen trafik kazalarında çoğu zaman araçlarda maddi hasarlar meydana gelmektedir. Bu kazalarda oluşan hasarlar kusurlu olan araç/sürücünün Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortası / Trafik Sigortası karşılıyor. Araç değer kaybı bir tür maddi zarar olarak kabul edilmektedir. Yargıtay’ın yerleşik içtihatları sonucunda Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları Tebliği içerisine de girerek kendisine mevzuat bağlamında yasal dayanak edinmiştir.

Araç Değer Kaybı Zurich Sigorta A.Ş. Tarafından Karşılanır Mı?

2 aracın çarpışması sonucu meydana gelen maddi hasarlı trafik kazasının oluşumuna neden olan aracın sigortacısı yani sigorta şirketi Zurich Sigorta A.Ş. ise Araç Değer Kaybı Danışmanı sizin adınıza tüm işlemleri ve süreci yöneterek uğramış olduğunuz araç değer kaybı maddi zararını tazmin ettirecektir. Zurich Sigorta A.Ş. Türkiye’de faaliyette bulunan ve Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortası / Trafik Sigortası poliçesi düzenlemeye yetkili olan 40 sigorta şirketinden biridir.

Zurich Sigorta A.Ş.’nin Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Türkiye sınırları dahilinde seyreden araçların trafikte 3. kişilere verebileceği zararları, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası genel şartları dahilinde tazmin eden zorunlu sigorta ürünüdür.

Araç Değer Kaybı Zurich Sigorta tarafından karşılanan bir hasardır. Zurich Sigorta Trafik Sigortası ile, poliçede tanımlanan motorlu aracın işletilmesi sırasında, bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet vermiş olmasından dolayı, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre işletene düşen hukuki sorumluluğu, zorunlu sigorta limitlerine kadar teminat altına alır. Bu nedenle araç değer kaybı zararlarını da Zurich Sigorta A.Ş.’nin trafik sigortası karşılamaktadır.

Araç Değer Kaybı Zurich Sigorta A.Ş.’den Tahsil Edilecekse Hangi Belgeler Gereklidir?

Araç değer kaybı Zurich Sigorta A.Ş. tarafından karşılanacaksa tahsilat yapabilmek için bazı belgeler gerekiyor. Bu belgeler;

 • Kazanın gerçekleştiği anda tutulan kaza tutanağı,
 • Hasar tespit tutanağı,
 • Araçların kaza sonrası çekilen ve hasarı gösteren fotoğrafları,
 • Aracın ekspertiz raporu
 • Aracın ruhsat başta olmak üzere tüm belgelerdir.

Araç Değer Kaybı Zurich Sigorta A.Ş. Tarafından Nasıl Hesaplar?

Araç değer kaybı Zurich Sigorta A.Ş. tarafından hesaplanırken hasar gören aracın;

 • Hasar geçmişi ve niteliği
 • Kilometresi
 • Marka ve model bilgisi
 • Üretim yılı
 • Trafiğe çıkış tarihi
 • Pazar değeri ve bunlar gibi birçok faktör dikkate alınarak hesaplanır.

Zurich Sigorta Araç Değer Kaybı İletişim

Zurich Sigorta İstanbul merkezli Türk mevzuatına uygun bir şekilde Türkiye’de Hazine Müsteşarlığı’nın denetiminde faaliyetlerini devam ettirmektedir. Zurich Sigorta A.Ş. Genel Müdürlüğü; Orjin Plaza Maslak Mahallesi Eski Büyükdere Cad. No: 27 Kat: 12-13 PK: 34398 Sarıyer / İSTANBUL adresinde bulunmaktadır. Zurich Sigorta A.Ş. ‘nin resmi web sayfası www.zurichsigorta.com.tr telefon numarası da 0 (0212) 393 16 00 ‘dır. 

Zurich Sigorta Anonim Şirketi başta olmak üzere sigorta şirketleri yürütülen süreçler teknik bilgi, dikkat ve süreklilik gerektirmektedir. Hele ki konu araç değer kaybı, maddi tazminat olunca süreç daha da hassaslaşmaktadır. İşte bu zorlu süreci Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak sizin adınıza takip edelim. Bize ulaşmak için 0543 65 65 905  numaralı telefon ile ya da Araç Değer Kaybı Başvurusu adresinde bulunan formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Not: Araç Değer Kaybı Danışmanı’nın Zurich Sigorta A.Ş. ile herhangi bir organik bağı, anlaşması bulunmamakta olup; mağdurların lehine olacak şekilde kendi nam ve hesabına çalışan bir firmadır.

Yazar Hakkında

Değer Kaybı Danışmanı

Değer Kaybı Danışmanı, 10 yılı aşkın bir süredir araç değer kaybı konusunda uzmanlaşmış bir danışmanıdır. Kaza sonrası aracınızın ikinci el piyasa değerinde meydana gelen düşüşü telafi etmek için size yardımcı olabilir.

Değer Kaybı Danışmanı, sigortacılık alanındaki geniş deneyimine ve araç değer kaybı konusundaki uzmanlığına dayanarak, sizin için en iyi tazminat miktarını almanızı sağlayacaktır.

Bir Yorum Yap

Konuşmaya başla...
1
Merhaba, Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak sizlere yardımcı olmaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?