Haberler Yargıtay İçtihatları

Danıştay: Mülkiyet Değişikliği Değer Kaybını Engellemez

danıştay değer kaybı avukat

Araç Değer Kaybı başvuru formunu doldurarak araç değer kaybı işlemlerinizi tarafımız aracılığıyla hızlı bir şekilde masraf olmadan sağlayabilirsiniz.

Danıştay: Mülkiyet Değişikliği Değer Kaybını EngellemezDanıştay: Mülkiyet Değişikliği Araç Değer Kaybınının Tahsili Engellemez

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Genel Şartları Tebliği’nin bazı maddelerinin yürütmesini durdurdu.

Ankara Barosu Başkanlığı, Resmi Gazete’de 14 Mayıs 2015’te yayınlanarak yürürlüğe giren Tebliğ’in bazı maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştayda dava açmıştı.

Danıştay 15. Dairesi, Tebliğ’in iptali istenen bazı hükümlerinin yürütmesini durdurmuş, bazı istemleri ise reddetmişti. Daire kararına tarafların karşılıklı itirazı üzerine dosya Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna geldi.

Kurul, Ankara Barosunun itirazını yerinde görerek, Tebliğ’in bazı bölümlerinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Mülkiyet Değişikliği Değer Kaybını Engellemez

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Tebliğ’in, “Değer Kaybı Hesaplaması” başlıklı bölümündeki, “kaza tarihi ile ihbar tarihi arasında araç üzerinde mülkiyet değişikliği olan araçlar ile ilgili taleplerin değer kaybı teminatı kapsamı dışında olduğu” şeklindeki düzenlemeyi de hukuka aykırı bularak yürütmesini durdurdu.

Kararda, “Sigortalı tarafından işletilen aracın başka bir araca zarar vermesi halinde, zarar gören araçta meydana gelen değer kaybı, Borçlar Kanununun haksız fiile ilişkin hükümleri çerçevesinde zarar görenin, zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yıl ve her halde fiilin işlendiği tarihten başlayarak on yıl içinde talep edebilecektir. Bu durumda, sigortalının iradesine bağlı olmaksızın hasar gören aracın mülkiyetinin değişmesi durumunda, değer kaybının haksız fiile ilişkin hükümler çerçevesinde sigortalıdan istenmesi olanaklı olduğundan, dava konusu düzenlemede hukuka uyarlık bulunmamaktadır.” tespiti yapıldı.

Danıştay 15. Dairesi 2015/5277 Esas sayılı dosya nezdinde Araç Değer Kaybı Hakkında vermiş olduğu Yürütmeyi Durdurma Kararı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

Değer Kaybı Danışmanı

Değer Kaybı Danışmanı, 10 yılı aşkın bir süredir araç değer kaybı konusunda uzmanlaşmış bir danışmanıdır. Kaza sonrası aracınızın ikinci el piyasa değerinde meydana gelen düşüşü telafi etmek için size yardımcı olabilir.

Değer Kaybı Danışmanı, sigortacılık alanındaki geniş deneyimine ve araç değer kaybı konusundaki uzmanlığına dayanarak, sizin için en iyi tazminat miktarını almanızı sağlayacaktır.

10 Yorum

 • Merhaba,

  Danıştay’ın vermiş olduğu bu yürütmeyi durdurma kararı ile birlikte; 2017/Nisan’da yaptığım kazadan kaynaklı olarak aracımın değer kaybını 2017/Eylül’de satmama rağmen sigorta şirketinden isteyebilecek miyim? Daha önce görüştüğüm şirketler ve avukatlar araç değer kaybını, aracınızı sattağınız için tahsil edemezsiniz demişlerdi…

  • Merhaba Hidayet Bey,

   Öncelikle kazanız için geçmiş olsun dileklerimizi lütfen kabul buyrunuz.

   Yukarıda bahsi geçen Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı ile birlikte araç değer kaybı mülkiyet değişikliğine rağmen artık talep edilebiliniyor. Bir başka ifade ile sizin durumunuzda olan aracını kaza sonrasında satmış olan kişiler, kaza tarihinden sonra iki yıllık zamanaşımına uğramadıysa https://degerkaybidanismani.com/arac-deger-kaybi-basvurusu/ adresinden araç değer kaybı başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Uzmanlarımız sizinle en kısa sürede irtibata geçecektir.

   Araç Değer Kaybı Danışmanı
   Saygılarımızla

 • Sayın yetkili,

  Geçtiğimiz yıl 2017 Haziran’da kazaya karıştım aracımı da 2017 Eylül’de elimden çıkardım, sattım. Bu eski kazamdan kaynaklı araç değer kaybı alabilir miyiz?

  • Merhaba Sadık Bey,

   Danıştay’ın vermiş olduğu bu son yürütmeyi durdurma kararı ile birlikte araç sahipleri araçları satmış olsa dahi başka bir ifade ile mülkiyet değişikliği olsa da araç değer kaybı mevcutsa istenebiliyor. Sizin kazanızla ilgili teorik olarak evet araç değer kaybı istenebilir. Ancak; kazanın gerçekleşmesinde kusur oranı dağılımı, aracınızın modeli, km, daha önce kazasının bulunup bulunmaması gibi etkenler sonucunda hesaplama yapılmaktadır. Bu çerçevede lütfen; https://degerkaybidanismani.com/arac-deger-kaybi-basvurusu/ adresinde bulunan araç değer kaybı başvuru formunu doldurunuz ya da 054265 65 900 numaralı telefondan tarafımızla iletişime geçiniz. Araç değer kaybı danışmanı olarak; uzmanlarımızla ve saygın ekibimizla sizlere yardımcı olmaktan onur duyarız.

   Saygılarımızla
   Araç Değer Kaybı Danışmanı

 • Merhaba,
  aracım ile 18.01.2018 tarihinde bir kazaya karıştım ve karşı taraf ağır kusurlu bulundu. daha sonrasında sigortacım değer kaybı için karşı tarafın trafik sigortasından dosya açtı ve saç onarımının olmamasından dolayı red edildi. haliyle aracımda değer kaybı meydana gelmiştir. bu karar ile lehimize olan bir durum var mıdır?

 • Merhaba, Eylül 2017’de aracım kazaya uğradı, karşı taraf %100 olarak kusurlu görüldü, aracımda 12.500 TL değer kaybı hesabı yapıldı, sigorta şirketi 4.950 TL gibi bir rakam ödeme yaptı, şirketin söylediğine göre tazminatın %15’inden fazla ödeme yapamadıkları, ancak danıştay da yürütmeyi durdurdma kararı vermiş, acaba kalan miktar açısından sigorta şirketini dava edebilir miyim?

Bir Yorum Yap

Konuşmaya başla...
1
Merhaba, Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak sizlere yardımcı olmaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?