Makaleler

Ölümlü Trafik Kazalarında Yapılması Gerekenler

olumlu-trafik-kazasi-avukati

Araç Değer Kaybı başvuru formunu doldurarak araç değer kaybı işlemlerinizi tarafımız aracılığıyla hızlı bir şekilde masraf olmadan sağlayabilirsiniz.

olumlu-trafik-kazasi-avukatiBir veya birden fazla aracın seyir halindeyken bir bireyin yaralanmasıyla, ölmesiyle veya aracın hasar görmesiyle sonuçlanan olaylara trafik kazası denilmektedir. Trafik kazalarının en ağır sonucu, kazada bir bireyin hayatının son bulmasıdır.

Her trafik kazasında olduğu gibi kaza gerçekleştikten sonra olay yerinde diğer araçların göreceği bir şekilde güvenlik tedbirlerinin alınması gerekmektedir. Akabinde açık adres bilgisi verilerek 155 polis imdat hattı ve 112 acil ambulans hattı aranmalıdır.

Araçlar hareket ettirilmemeli, ölü veya yaralılara acil müdahele edilmesi gerekiyorsa acil yardım konusunda uzmanlığınız var ise anlık müdahale ile kanaması olan yaralıya tampon yapılmalı, boğulma ihtimaline karşı boğazdaki cisimlerin çıkarılması gibi işlemler yapılıp ambulans beklenmelidir. Tarafların kesinlikle kendi aralarında tutanak tutması yasaktır. Kaza tespit tutanağı sadece polis tarafından tutulur.

Maddi ve manevi tazminat davalarının bir türü, ölümlü trafik kazası tazminat davalarıdır. Bu tür kazalarda açılabilecek davaları inceleyecek olursak;

  • Manevi tazminatlar, ölenin yakınlarının(anne, baba, eş, çocuklar, kardeşler) yaşadığı acı ve üzüntü sebebiyle istenebilir. Bu tür davalarda manevi tazminat kurumu hakime yüksek bir takdir yetkisi sağlamıştır. Hakim gerekli incelemeleri yaptıktan sonra ailenin durumuna göre bir tazminat belirler.
  • Ölenin yakınları tarafından yapılan ölen kişinin cenaze masrafları istenebilir. Bu masraflar içerisine defin masrafları ve cenazenin başka bir yere götürülmesi girmektedir.
  • Ölümün kaza anında gerçekleşmediği durumlarda yaralı kişinin hastanede kaldığı süreçteki yapılan tüm masraflar istenebilir. Yaralı kişinin belli bir tedavi gördükten sonra kazadan kaynaklı olarak ölmesiyle hastane, ameliyat ve ilaç masrafların karşı tarafın ödemesi istenebilir.
  • Destekten yoksun kalma tazminatı, ölen kişinin yakınlarının (anne, baba, eş, çocuklar, kardeşler) kaza sebebiyle hayat boyu sürecek destekten mahrum kalmaları üzerine istenebilir. Örneğin 45 yaşında bir bireyin eşi ve 3 çocuğuna baktığını varsayalım. Emekli olana kadar geçecek olan 20 yıl ve bireyin maaşı göz önünde bulundurularak bir tazminat hesaplaması yapılır. Bu işlem bireyin sadece birinci dereceden yakınları için olmamakla birlikte, düzenli olarak destek sağladığı üçüncü bir kişi tarafından da gelir ispatlandığı takdirde hak edilebilir.

Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak ölümlü trafik kazalarınızda alanında uzman avukatlarla çalışarak hak ettiğiniz tazminatları almanız noktasında sizlere yardımcı oluyoruz. Trafik Kazalarında Uzman Desteğinin Önemi‘ni anlattığımız yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Değer Kaybı Danışmanı

Değer Kaybı Danışmanı, 10 yılı aşkın bir süredir araç değer kaybı konusunda uzmanlaşmış bir danışmanıdır. Kaza sonrası aracınızın ikinci el piyasa değerinde meydana gelen düşüşü telafi etmek için size yardımcı olabilir.

Değer Kaybı Danışmanı, sigortacılık alanındaki geniş deneyimine ve araç değer kaybı konusundaki uzmanlığına dayanarak, sizin için en iyi tazminat miktarını almanızı sağlayacaktır.

Bir Yorum Yap

Konuşmaya başla...
1
Merhaba, Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak sizlere yardımcı olmaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?