Makaleler

Vekaletname Nedir ve Nasıl Çıkartılır?

Araç Değer Kaybı Danışmanı -Örnek-Vekaletname
Yazar

Araç Değer Kaybı başvuru formunu doldurarak araç değer kaybı işlemlerinizi tarafımız aracılığıyla hızlı bir şekilde masraf olmadan sağlayabilirsiniz.

Vekaletname, bir bireyin kendisinin resmi kurumlarda bir başka birey tarafından temsil edilebilmesi için noter tarafından onaylanmış belgedir. Vekaletname çıkartmak için bireyin nüfus cüzdanı veya pasaportu ile birlikte herhangi bir notere giderek, öncelikli olarak vekaletnamenin hangi iş için kullanılacağını notere açıklaması gerekmektedir. Verilen bilgilerden sonra bireyin adına vekaletname düzenlenir. Vekalet verilecek bireye ait ad ve soyad, T.C. kimlik numarası ve açık adres bilgisinin de notere verilmesi gerekmektedir. Bazı vekalet türleri için 2 adet fotoğraf istenebilmektedir. Vekalet verilecek kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir, aksi takdirde vekalet verilmez. Ancak 18 yaşından küçük bireyler için vekalet çıkartılacağı durumlarda ‘kendi adına asaleten küçük /mahcur adına velayeten/vesayeten ‘ ibaresinin bulunması gerekmektedir.

Vekaletname şirket için düzenlenecek ise notere gidildiğinde imza sirkülerinin de götürülmesi gerekmektedir. Şirket yetkilisi hem şirket için hem de kendisi için vekalet çıkarabilmektedir.

Yurtdışında yaşayan bireyler vekaletname verebilmek için Türk konsolosluklarına başvurması mümkündür. Aynı zamanda bulundukları ülkenin yetkili makamları tarafından hazırlanmış olan vekaletnamelerin de Türk konsolosluklarında onaylanması gerekmektedir. Bu işlemlere apostil/şerh denilmektedir. Apostil olmadan düzenlenmiş olan vekaletler Türkiye’de kabul görmeyebilmektedir.

Vekaletname çıkartırken notere ödeme yapılması gerekmektedir. Ödenecek olan tutar işleme bağlı olarak değişir ve ne kadar ödeneceği Noterler Birliği tarafından tarifeyle belirlenir. Yapacağınız işlemlere ait ödemeler hakkında bilgi almak için Noterler Birliği’nin web sitesindeki Tebliğler bölümünden ulaşabilirsiniz.

Noterden bir çok vekaletname alınabilmektedir. Bunlar bazıları;

  • Genel Vekaletname,
  • Alım-Satım İşlemleri için Vekaletname,
  • Veraset İşlemleri için Vekaletname,
  • Şirketler için Vekaletname,
  • Avukatlara Verilen Genel Dava Vekaletnamesi’dir.

Vekaletname verdiğiniz bireye verilecek yetkiler de vekaletnamenin türüne göre değişiklik göstermektedir.

Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak trafik kazalarından kaynaklı olan davalar için genel dava vekaletnamesi talep edilmektedir. Noterden almış olduğunuz vekaleti bizlere ulaştırdığınızda kazanızla ilgili olarak ön araştırma yapılır ve araç değer kaybının tahsili için başvuru süreciniz başlar. Vekalet verilmeden araç değer kaybı, ikame araç bedeli, ticari kazanç kaybı dosyaları için herhangi bir işlem yapılamamaktadır. Araç değer kaybı dava süreci ile ilgili  Araç Değer Kaybı Davası başlıklı yazımızı inceleyebilir  veya ekibimizın vekalet bilgileri için bizlere 0543 65 65 905 numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Danışmanı -Örnek-Vekaletname

Yazar Hakkında

Bir Yorum Yap

Konuşmaya başla...
1
Merhaba, Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak sizlere yardımcı olmaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?