Makaleler

Yaralamalı Trafik Kazalarında Yapılması Gerekenler

yaralamali-trafik-kazasi-ankara-avukat
Yazar

Araç Değer Kaybı başvuru formunu doldurarak araç değer kaybı işlemlerinizi tarafımız aracılığıyla hızlı bir şekilde masraf olmadan sağlayabilirsiniz.

yaralamali-trafik-kazasi-ankara-avukatYaralamalı trafik kazaları; ölümle sonuçlanmayan, hafif veya ağır yaralı kişilerin yer aldığı kazalardır. Yaralamalı trafik kazalarında öncelikli olarak diğer araçların kazayı görebilecekleri şekilde güvenlik önlemleri alması gerekmektedir. Akabinde araçlarda varsa yaralıların durumlarını kontrol ederek polisi veya jandarmayı bir de ambulans çağırmalıdır. Ambulans gelene kadar ki süre içinde ilk yardım eğitimi olan kişiler, yaralı kişinin daha kötü bir hale gelmemesi için gerekli önlemleri alarak ambulansı beklemelidir. Bu esnada yapılabilecek işlemler, kanaması olan bireyler için tampon uygulamak, bir uzvun kırıldığı düşünülüyorsa ayağın veya kolun düz bir biçimde kalabilmesi için bir ağaç vs yardımı ile sabitleme yapılabilir.

Yaralanmanın boyutuna bağlı olarak bireyler, maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilirler. Maddi tazminat talebinin sınırları; kaza anından itibaren kişinin eski sağlığına kavuşması için geçen süre içerisindeki tedavi masrafları, hastane giderleri, bakıcı giderleri, çalışamadığı aylar için maaşlarını kapsamaktadır.

Ek olarak yaralı birey manevi tazminat talep etme hakkına da sahiptir. Kazadan sonra yaşanan psikolojik travmalar, aşırı üzüntüden kaynaklı olarak sarsılan bireyler manevi tazminat talebinde bulunabilir.

Yaralanmalı trafik kazalarında zamanaşımı süresi mevcuttur. Bu süre trafik kazasının olduğu tarihten itibaren 8 yıldır. Maddi veya manevi tazminat talepleri bu süre içerisinde talep edilmelidir.

Bu tür kazalarda tazminat davaları, kazaya sebep olan kişiye ve aracın sigorta şirketine karşı açılır. Açılacak dava için bireyin elinde bulundurması gereken evraklar mevcuttur. Bunlardan en önemlisi, kazanın ardından hastaneye gittiğinde, doktorlar tarafından verilen rapordur. Bu raporlar yaralının aldığı tedavileri ve güç kayıpları ile ilgili bilgi olmalıdır.

Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak yaralamalı trafik kazalarınızda alanında uzman avukatlarla çalışarak hak ettiğiniz tazminatları almanız noktasında sizlere yardımcı oluyoruz. Trafik Kazalarında Uzman Desteğinin Önemi‘ni anlattığımız yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Yap

Konuşmaya başla...
1
Merhaba, Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak sizlere yardımcı olmaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?