Haberler

Zorunlu Trafik Sigortası Teminat Limitleri Artırıldı

zorunlu-trafik-sigortası

Araç Değer Kaybı başvuru formunu doldurarak araç değer kaybı işlemlerinizi tarafımız aracılığıyla hızlı bir şekilde masraf olmadan sağlayabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

zorunlu-trafik-sigortasıZorunlu trafik sigortası,  araç sahibi olan her bireyin yaptırması zorunlu olan ve kaza anında karşı aracın zararlarını güvenceye alan bir sigorta çeşididir. Karşı aracın zararlarına örnek olarak; maddi hasarlar, sakatlanma veya ölüm durumunda ödenecek olan tazminatlar, sağlık giderleri, araç değer kaybı ve benzeri faktörler gösterilebilmektedir.

Trafiğe çıkan tüm araçların zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. Ek olarak talebe göre araç sahipleri araçları için kasko da yaptırabilmektedir. Zorunlu trafik sigortası, kaza anında şahsın kendi aracının değil karşı aracın zararlarını karşılamak için geçerlidir.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkan veya süresi dolmasına rağmen sigortasını yenilemeyen araçların trafiğe çıkması engellenecek şekilde bağlama işlemi yapılmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Teminat Limitleri Artırıldı

Karayolları Motorlu Araçlar ve Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası hakkında 21 Aralık 2018’de Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği’nde yer alan bilgiler doğrultusunda yılın ikinci yarısı olan 1 Temmuz 2019 tarihinde zorunlu trafik sigortası asgari teminat limitlerinde artışa gidildi.

Zorunlu trafik sigortaları asgari teminat limitleri araç türlerine göre değişiklik göstermektedir. Bu araç türleri; motorlu araçlar, eşya taşımada kullanılan motorlu araçlar, iş makineleri, tarım ilaçları, özel amaçlı araçlar, motosiklet ve yük motosikletleridir. Bunlara ek olarak kişi ve kaza başına olmak üzere sağlık giderleri, maddi giderler ve sakatlanma ve ölüm giderleri olarak gruplandırılmaktadır.

1 Temmuz 2019 tarihi itibariyle teminat limitlerindeki artış oranı %8-8,5 aralığındadır. Buna göre 1 Ocak 2019 tarihinde 36 bin TL’den olan maddi hasarlı kazalardaki teminat limiti 1 Temmuz 2019 tarihi itibariyle 39 bin TL’ye yükseltildi. Sakatlanma ve ölüm giderleri için ödenen teminat limiti 360 bin TL’den 390 bin TL’ye ve kaza başı teminat limiti ise 72 bin TL’den 78 bin TL’ye yükseltildi. Ayrıca sigorta şirketleri yetkilileri tarafından yönetmelikteki bilgiler hakkında yapılan açıklamalara göre zorunlu trafik sigortasının her altı ayda bir otomatik olarak tutarların değişeceği de ifade edildi.

Resmi Gazete yayınlanan 21 Aralık 2018 yönetmeliğine ulaşmak için tıklayınız.

Araç türlerine göre düzenlenmiş olan teminat limitleri tablosu için tıklayınız. 

 

 

Yazar Hakkında

Değer Kaybı Danışmanı

Değer Kaybı Danışmanı, 10 yılı aşkın bir süredir araç değer kaybı konusunda uzmanlaşmış bir danışmanıdır. Kaza sonrası aracınızın ikinci el piyasa değerinde meydana gelen düşüşü telafi etmek için size yardımcı olabilir.

Değer Kaybı Danışmanı, sigortacılık alanındaki geniş deneyimine ve araç değer kaybı konusundaki uzmanlığına dayanarak, sizin için en iyi tazminat miktarını almanızı sağlayacaktır.

Bir Yorum Yap

Konuşmaya başla...
1
Merhaba, Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak sizlere yardımcı olmaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?