Makaleler

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama

kaza-tespit-tutanagi-arac-deger-kaybi-3

Araç Değer Kaybı başvuru formunu doldurarak araç değer kaybı işlemlerinizi tarafımız aracılığıyla hızlı bir şekilde masraf olmadan sağlayabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak kazazedeleri bilgilendirmeye devam ediyoruz. Daha önce Trafik Kazası Kaza Tespit Tutanağı başlıklı yazımızda Kaza Tespit Tutanağı’nın ne olduğunu ve nasıl düzenlenmesi gerektiğini anlatmıştık. Bu yazımızda trafik zabıtasınca kaza tespit tutanağının düzenlenmesinin gerekmediği tarafların anlaşarak kendi aralarında düzenlemiş oldukları kaza tespit tutanağının Sigorta Bilgi Gözetim merkezinin www.sbm.org.tr adresli web sitesi üzerinden nasıl sorgulanabileceğini anlattık. Aşağıda belirtilen sistem üzerinden trafik zabıtasının (trafik polisi, trafik jandarma, zabıta vd.) düzenlemiş olduğu tutanakların sorgulama işlemi yapılamamaktadır.

0543 65 65 905

1. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin www.sbm.org.tr adresli web sitesine giriş yapıyoruz. Yukarıdaki ekran karşımıza çıkmaktadır. Buradan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin ana sayfasına sağdaki görsel ya da metnin üzerine tıklayarak geçiş sağlıyoruz.

kaza-tespit-tutanagi-arac-deger-kaybi-1

2. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin ana sayfasına giriş sağladıktan sonra üst menünün solunda Sorgulamalar açılır sekmesine tıklayarak Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama linkini bulup tıklıyoruz.

kaza-tespit-tutanagi-arac-deger-kaybi-2

3. Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ekranı karşımıza çıktı. Direk link: https://www.sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/Sayfalar/KazaTespitTutanagiSorgula.aspx  Araç sahibinin gerçek kişi ya da tüzel kişi olması hallerinde sorgulamada farklılık ortaya çıkmaktadır. Gerçek kişiler kazaya karışan aracın plakasını ve araç sahibinin TC kimlik numarası ile sorgulama yapabilirken tüzel kişiler kazaya karışan aracın plakası ve vergi kimlik numaraları ile sorgulama yapmaktadırlar. Ayrıca kazaya karışan sürücüsü kendi bilgileri ile de sorgulama yapabilir. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra doğrulama işlemini gerçekleştirip ara butonuna tıklıyoruz.

kaza-tespit-tutanagi-arac-deger-kaybi-3

4. Bir önceki basamakta istenen bilgiler doğru girildiği takdirde aşağıdaki görseldeki gibi ilgili aracın karışmış olduğu kazalara ait bilgiler karşımıza çıkmaktadır. Bu kazalardan hangisinin kaza tespit tutanağına ulaşmak istiyorsak ekranı sağa kaydırıp göz simgesinin üstüne tıklıyoruz.

kaza-tespit-tutanagi-arac-deger-kaybi-4

5. Ulaşılmak istenen kazaya ilişkin bilgiler karşımıza çıktı. Bu sayfada kaza tarihi, ilk işlem ve ihbar tarihi, ihbarı yapan kişi bilgileri, kazaya karışan araç sayısı, hasara ilişkin son durum, araçların kusur bilgileri, kusur oranları, olay mahallinde taraflarca düzenlenen kaza tespit tutanaklarının taranmış halleri, kazaya karışan araçların temel bilgileri (poliçe, plaka, sigorta şirketi, sürücü adı soyadı, sigortalı adı soyadı) bulunmaktadır.

kaza-tespit-tutanagi-arac-deger-kaybi-5

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin web sitesi üzerinden en az iki taraflı ve maddi hasarla sonuçlanan bir trafik kazasına ilişkin tarafların kendilerinin anlaşarak düzenlenmiş oldukları kaza tespit tutanaklarına nasıl ulaşabileceklerini bu yazımızda anlatmaya çalıştık. Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak trafik kazalarından kaynaklı maddi (araç değer kaybı, hasar bedeli, pert araç, kazanç kaybı, ikame araç bedeli) ve manevi tazminat uyuşmazlıklarında sayın kazazedelere yardımcı olmaktan onur duyarız. Bize ulaşmak için sağ üst köşede bulunan iletişim formunu doldurmanız ya da 0543 65 65 905 numaralı telefondan aramanız yeterlidir. Kazasız günler dileriz.

Yazar Hakkında

Değer Kaybı Danışmanı

Değer Kaybı Danışmanı, 10 yılı aşkın bir süredir araç değer kaybı konusunda uzmanlaşmış bir danışmanıdır. Kaza sonrası aracınızın ikinci el piyasa değerinde meydana gelen düşüşü telafi etmek için size yardımcı olabilir.

Değer Kaybı Danışmanı, sigortacılık alanındaki geniş deneyimine ve araç değer kaybı konusundaki uzmanlığına dayanarak, sizin için en iyi tazminat miktarını almanızı sağlayacaktır.

Bir Yorum Yap

Konuşmaya başla...
1
Merhaba, Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak sizlere yardımcı olmaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?