Makaleler

Trafik Kazası Nedir? Nedenleri Nelerdir?

trafik-kazasi-ankara-avukat

Araç Değer Kaybı başvuru formunu doldurarak araç değer kaybı işlemlerinizi tarafımız aracılığıyla hızlı bir şekilde masraf olmadan sağlayabilirsiniz.

trafik-kazasi-ankara-avukatTrafik kazası, karayolları üzerinde bir veya birden fazla aracın hareket halinde iken karıştığı maddi zararlı, yaralanma ya da ölüm ile sonuçlanan olaylar bütünüdür. Ülkemizde TÜİK’in 2019 Ocak verilerine göre 22.922.164 adet motorlu kara taşıtı bulunmaktadır. Taşıt sayısının artmasıyla birlikte ülkemizde gerçekleşen trafik kazaları artış göstermiştir. Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı tarafından yayınlanan 2018 Aralık raporu verilerine göre ülke genelinde ölümlü, yaralanmalı ve maddi hasarlı olmak üzere toplam 428.074 kaza gerçekleşmiştir. Kazaların toplamı içerisinde tarafların anlaşarak yapmış olduğu hasarlı trafik kazaları dahil değildir. Kayıtlı ve kayıtsız kazalar, son 10 yıl içerisinde hızlı bir artış göstermiş ve yaklaşık 1 milyon olmuştur.

Kazaların oluşmasındaki en büyük unsur olarak başta sürücüler geliyor. Daha sonrasında yaya, araç, yol ve yolcu olarak devam ediyor.

Trafik kazalarına neden olan birçok unsur bulunmaktadır. Bunlardan biri insan faktörüne bağlı olarak gerçekleşen kazalardır. Bunların başlıca sebepleri; acemilik, uykusuzluk, dikkatsizlik, hatalı sollama, trafik ışıklarına uymama, aşırı hız, alkollü araba kullanımıdır.  TÜİK’in yapmış olduğu çalışmaya göre trafik kazalarına neden olan sürücü kusurları; araç hızını yol, hava ve trafiğin akışına uygun olarak kullanmama, kavşak, geçit gibi dar yollarda geçiş üstünlüğüne uymama ve araçlara arkadan çarpmadır.

Trafik kazalarında sadece araç kullanan sürücülerin kusuru bulunmamaktadır. Bunların yanı sıra yayalarda ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarına sebebiyet veren unsurlardan biridir. Yola aniden çıkmak, geçiş hakkı olan araca yol vermemek, kaldırım yerine araç yolunda yürümek, duran araçlara yakın mesafede durmak gibi kusurlar bulunmaktadır.

Her trafik kazası sonrasında yapılması gereken işlemlerden biri trafik kazası kaza tespit tutanağının doldurulmasıdır. Tutanakları şahsi olarak veya polis çağırarak doldurabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken unsurlar noktasında Trafik Kazası Tespit Tutanağı yazımızı okuyabilirsiniz.

Maddi hasarlı kazalar başta olmak üzere, kusursuz veya kusur oranınızın düşük olduğu durumlarda aracınızda bakım ve onarım gerçekleşmişse değer kaybı almaya hak kazanıyorsunuz. Ancak bu her trafik kazası geçirmiş aracın değer kaybının olacağı anlamına gelmemektedir. Sitemizde mevcut olan diğer bir yazımız olan Araç Değer Kaybı Nedir? yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu noktada Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak, trafik kazalarında meydana gelmiş zararların tahsilinde sizlere danışmanlık hizmeti veriyoruz. Araç Değer Kaybı için bizlere ulaşmak için sitemizde yer alan Araç Değer Kaybı Başvuru Formu’nu doldurabilir, iletişim formunu doldurarak bizler tarafından aranabilir veya 0543 65 65 905 numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Değer Kaybı Danışmanı

Değer Kaybı Danışmanı, 10 yılı aşkın bir süredir araç değer kaybı konusunda uzmanlaşmış bir danışmanıdır. Kaza sonrası aracınızın ikinci el piyasa değerinde meydana gelen düşüşü telafi etmek için size yardımcı olabilir.

Değer Kaybı Danışmanı, sigortacılık alanındaki geniş deneyimine ve araç değer kaybı konusundaki uzmanlığına dayanarak, sizin için en iyi tazminat miktarını almanızı sağlayacaktır.

Bir Yorum Yap

Konuşmaya başla...
1
Merhaba, Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak sizlere yardımcı olmaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?