Makaleler

Tramer Nedir? Nasıl Sorgulanır?

tramer-nedir-ankara-avukat

Araç Değer Kaybı başvuru formunu doldurarak araç değer kaybı işlemlerinizi tarafımız aracılığıyla hızlı bir şekilde masraf olmadan sağlayabilirsiniz.

tramer-nedir-ankara-avukatTRAMER, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi kurumunun kısaltmasıdır. Tramer sistemi tüm sigortaların bilgilerinin toplandığı bir merkezdir. Tramer sorgulama yoluyla, herhangi bir araçla ilgili olarak sigorta kapsamında gerçekleşen bütün olaylar takip edilebilir, ikinci el araç alım satımlarında araca ait kaza bilgilerini, hasar kayıtlarını kontrol edebilirsiniz. Bunlara ek olarak aracın sigorta ile ilgili güncel bilgilerine de bu sistem aracılığıyla ulaşmak mümkündür.

Tramer sisteminde ikinci el araç satın almak isteyen bireyler için arabanın hasarları varsa kaza geçmişleri bulunmaktadır. Bu işlemler sayesinde araç sahipleri güvenilir bilgiye ulaşmak için tramer sistemini kullanırlar.

Gerçekleşen tüm trafik kazaları tramer sistemine girilmektedir. Maddi hasarlı, yaralamalı veya ölümlü trafik kazalarında, aracın hasarı sigorta şirketleri tarafından giderilmektedir .Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken unsur, trafik sigortasız trafiğe çıkılmamasıdır. Sigortası bulunmayan araç sahipleri, kazadan doğan tüm hasarları ödemekle yükümlüdür. Buna ek olarak da araç sahibi eğer %100 kusurlu ise, kazaya karışan diğer araçların hasar onarım bedelini ve araç değer kaybını ödemesi gerekmektedir. Örneğin; kusursuz olduğunuz bir trafik kazasında aracınızda bir hasar meydana geldi, aracınızdaki hasar kaydını ve araç değer kaybını sigorta şirketi tarafından tahsil edebilirsiniz. Ancak eğer karşı tarafın geçerli bir sigortası yoksa gerçek kişi tarafından ödeme yapılması talep edilmektedir.

İkinci el araç alım satımı yapan kurum ve bireyler, bazı durumlarda aracın kazaya karıştığını göstermek istemediklerinden dolayı tramer kayıtlarını sildirme yoluna başvuruyorlar. Her araç sahibi, tramer sisteminde meydana gelebilecek sistem hatalarından dolayı itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz ederken aracınızla ilgili olarak ayrıntılı bilgi sunmanız ve ek olarak da kayıtların neden yanlış olduğunu bildiren bir dilekçe yazmanız gerekiyor. İtirazınız ulaştıktan sonra da sigorta şirketleri ve gerekli servislerle görüşme sağlanarak kayıtların doğruluğu veya yanlışlığı tespit edilmeye çalışılıyor. Eğer elinizde talebinizi destekleyici nitelikte bir bilgi bulunmuyorsa tramer kayıtlarını sildirmeniz mümkün değil.

 Tramer kayıtlarını nasıl sorgulayacağımıza gelirsek; 2 yolu bulunmaktadır. Birincisi  Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi(SBM)’nin resmi internet sayfasına girerek araç plakası ile farklı sorgulamalar gerçekleştirerek daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz. SBM sorgulamasının nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiye Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İkincisi ise günümüzde en çok kullanılan bir yöntem olan SMS ile tramer kaydı sorgulama işlemidir. Araç plakasını yazıp SMS yoluyla 5664’e göndermeniz tramer kayıtlarını öğrenmeniz için yeterli olacaktır. Mesaj işlemleri ücretli olup tüm operatörler için aynı tutar geçerlidir. Gelen mesajda araç plakası değişmiş olsa da tüm kaza tarihleri, araçta meydana gelen hasarlar, trafik poliçeleri, kaza tespit tutanağı gibi ayrıntılı bilgilere ulaşmak mümkündür.

Trafik kazalarından kaynaklı olarak meydana gelmiş tüm kazalardan araç değer kaybı çıkabilmektedir. Konu ile ilgili Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak sizlere hizmet vermekten onu duyarız. Bize ulaşmak için sağ üst köşede bulunan Araç Değer Kaybı Başvuru Formu’nu doldurabilir ya da 0543 65 65 905 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Değer Kaybı Danışmanı

Değer Kaybı Danışmanı, 10 yılı aşkın bir süredir araç değer kaybı konusunda uzmanlaşmış bir danışmanıdır. Kaza sonrası aracınızın ikinci el piyasa değerinde meydana gelen düşüşü telafi etmek için size yardımcı olabilir.

Değer Kaybı Danışmanı, sigortacılık alanındaki geniş deneyimine ve araç değer kaybı konusundaki uzmanlığına dayanarak, sizin için en iyi tazminat miktarını almanızı sağlayacaktır.

Bir Yorum Yap

Konuşmaya başla...
1
Merhaba, Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak sizlere yardımcı olmaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?